Biserica Schitului Sfântul Daniil Sihastrul

Publicat

Biserica, construcţie mică din lemn, pe fundaţie de beton, compartimentată în altar, naos, pronaos, pridvor închis. Are şi un pridvor deschis, susţinut în faţă de patru stâlpi din lemn, câte unul lateral şi alţi doi în spate.

Biserica, construcţie mică din lemn, pe fundaţie de beton, compartimentată în altar, naos, pronaos, pridvor închis. Are şi un pridvor deschis, susţinut în faţă de patru stâlpi din lemn, câte unul lateral şi alţi doi în spate. De jur-împrejur are un grilaj din lemn, înalt de 1,15 m. Altarul este luminat de o fereastră la est, în vreme ce naosul, pronaosul şi pridvorul închis, de câte o fereastră la sud şi nord. Toate ferestrele sunt din lemn, duble, de formă dreptunghiulară, cu grilaj metalic la mijloc. Intrarea în pridvorul închis se face prin partea de vest, printr-o o uşă de lemn sculptat. Catapeteasma este din lemn de stejar sculptat. Pe naos este o turlă oarbă, octogonală, cu acoperişul piramidal. Pardoseala bisericii este din scândură, iar acoperişul, din tablă de aluminiu, aşezată în solzi. Exteriorul este căptuşit cu draniţă.

Citește alte articole despre: